От 26 октомври до 6 ноември пчеларите могат да кандидатстват по пчеларската програма за 2021 годинаВ края на месеца, на 26 октомври 2020 година, Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) предстои да отвори приемът за 2021 г. по Националната програма по пчеларство (НПП), която действа в периода 2020-2022 г., съобщават от фонда. За 2021 г. финансовият ресурс е 6 400 202 лева.
Документи за финансовата 2021 година ще се приемат в областните дирекции на ДФ „Земеделие” по постоянен адрес на физическото лице и по адресна регистрация на юридическо лице. Приемът ще продължи две седмици – до 6 ноември 2020 г.
Пчеларите могат да изтеглят образец на заявлението за подпомагане от интернет страницата на ДФЗ-РА. Там е публикувана и информация за условията за финансиране по мерките от НПП 2020-2022 г. Заинтересованите от пчеларската програма, които нямат онлайн достъп, могат да се осведомят и на място – в областните дирекции на ДФЗ, в Централно управление на ДФЗ-РА отдел „Пчеларство, мляко и интервенции“ на дирекция „Селскостопански пазарни механизми“.
Мерки Б, Г и Д от НПП 2020-2022 г. включват дейности за борба срещу вароатозата, за извършване на лабораторен анализ на меда и закупуване на кошери, пчелни семейства и майки. По мярка А кандидатите ще бъдат подпомагани при закупуването на дребен пчеларски инвентар, докато мярка В е насочена към подвижното пчеларство.
Пчеларските сдружения и организации също могат да кандидатстват за подпомагане по мерки А, Б, Г и Е от Национална програма по пчеларство от 26 октомври до 6 ноември 2020 г. От Прием 2021, за сдруженията и организациите се отварят и допълнителни възможности за кандидатстване по мярка Б, а именно „Изследване за резистентност на Varroa destructor към ВМП, разрешени за употреба за борба с вароатозата“ и по Мярка Г „Изследване на проби от хранителните запаси на пчелните семейства (мед, прашец) за остатъчни количества вещества от пестициди над пределните норми“. Мярка Е, Тема 1 „Инвентаризация на медоносната растителност в страната“ и Тема 2 „Криоконсервация на семенна течност от търтеи (миксиране на семенна течност)”, са насочени към научни институти, научни организации и висши училища. Документи по тези мерки ще се приемат в централно управление на ДФ „Земеделие“ – Разплащателна агенция.
Powered by WPeMatico