Александър Симов, БСП: Нинова ще стане министър-председател, ако БСП спечели изборите

София. На Борисов пожелавам Бог да му дари мъдрост и разум. Това каза Волен Сидеров, лидер на „Атака“ и общински съветник в СОС, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване “Беновска пита” по “Радио К2”, съобщиха от екипа на предаването.
Сидеров коментира следните теми:
Решението на ВАС за отмяна постановлението на ЦИК за промяна на състава на коалиция „Обединени патриоти“. Притесненията му за манипулации на изборите.
„Привет, г-н Сидеров! Щастлив ли сте, че съборихте решението на ЦИК, с което вашите партньори от ОП – ВМРО и НФСБ се опитаха да ви елиминират физически от участие на ваши членове в избирателните комисии и от името „Обединени патриоти“?“, попита водещата Илиана Беновска. Волен Сидеров отговори: „Не е до щастие или нещастие или някакви симпатии, просто ВАС наложи законността и отряза, разговорно казано, отхвърли едно решение, което беше в нарушение на закона. Остава тревожния въпрос как 13 човека от ЦИК приемат такова нарушение на закона и след това биват опровергани от върховния съд. Това е тревожният въпрос, защото, ако това се случва в ЦИК, представете си 12 500 секционни комисии в страната, над 30 районни комисии и краткото време, в което ще се провеждат изборите какви нарушения могат да се правят и поради краткото време да не могат да бъдат атакувани в съд. Това е тревогата!“.
Волен Сидеров заяви, че от месеци алармира за разминаването между реалния брой на избирателите и списъците на ЦИК. Той добави, че към това трябва да се прибави и непрозрачността в работата на „Информационно обслужване“, за което от Атака са изпратили писмо до транспортния министър Росен Желязков. Министър Желязков има възможността да въведе надзорен съвет от 7 човека, да направи двустепенна система на управление, да се разтури сегашния борд на директорите и да назначи нов по прозрачен начин. „Накрая в обръщението си към него му казваме, че той трябва да направи това, защото си спомняте, че имаше обвинения към него, когато беше шеф на кабинета на Борисов, заради аферата „Костинброд“. Така че той има време да го направи, медиите трябва да следите дали ще го направи, защото това засяга всички. Така че възстановяването на законността от ВАС не може да не ме удовлетворява, защото беше погазена възможността да присъстваме в секциите, и самото ни изваждане от ОП. В резултат виждате, че Каракачанов се „развежда“ в момента с Валери Симеонов, защото той очакваше, по негово предложение беше това в ЦИК, че ще мине, след което те ще узурпират марката „Обединени патриоти“. Сега при това решение на ЦИК вече е невъзможно, затова той реши да се премери сам. Вече достатъчно ресурс е натрупал, така се говори. Но връзката е явна, виждаме сега, че Симеонов е изненадан от това решение на Каракачанов, но то пък е във връзка с решението на ВАС!“, обясни лидерът на Атака.
Представянето на Атака на предстоящите парламентарни избори.
„Между нас казано се опитах да осигуря участие на членове на ЦИК, не ми се получи. Опитах се да осигуря и участие на лидера на НФСБ Валери Симеонов, не ми се получи, но ВМРО ще присъстват, след Вас ще говори заместник-председателят на партията Искрен Веселинов. Но Вие имате един много призивен лозунг от години – „Атака – победа!“. Ще имате ли основание на тези парламентарни избори Атака – победа?“, попита водещата Илиана Беновска. Волен Сидеров отговори, че това е призив от улични мероприятия, защото там градусът е по-висок и хората го скандират от сърце. Той продължи, че активистите и симпатизантите на Атака са мобилизирани, те са на мнение, че влизането на Атака в управляващата коалиция е било грешка. Лидерът на Атака заяви: „Аз все пак бях конструкторът на тази коалиция, каквото и да говорят колегите след малко. Впрочем искам да се знае това много добре, защото през 2016 г. аз убеждавах Валери Симеонов да се съгласи да издигнем Каракачанов. Дни и вечери наред с дълги, тежки, протяжни разговори. Така че като конструктор на тази коалиция след това нямаше как да не критикувам двамата лидери, които се отклониха от добрата политика на управление. Няма да влизам в подробности. Атака – победа! Да, общо взето настроени са активистите ни да бъдем както си знаем. Атака си е Атака, има една друга такава приказка, която си споделяме помежду си. Тоест ние имаме и опита, и хъса да покажем каквото можем. Пак ще се върна обаче на основната тема, дори и да има вот, който е благоприятен за нас и да минем 4%, аз не знам резултатите след това как ще бъдат „фризирани“ в тази държавна агенция „Информационно обслужване“, защото тя е последната инстанция, както и в различните секции. Защото ние не можем да присъстваме навсякъде, това, което си върнахме като право в съда, ни дава възможност в много малка част от секциите. Така че остава опасността да бъде фалшифициран изборът, да ни бъдат отрязани проценти, за да кажат след това – ето, Атака не може да влезе, тя е извън играта вече. Естествено това не може да ни разколебае, защото, ако сега седнем да се разколебаваме, да се съмняваме и отчайваме, тогава просто не трябва да участваме в изборите, поради съмненията за тяхната нечестност. А това не е нито в моя характер, нито в този на моите приятели и съратници. Така че ще бъдем бойни както винаги – Атака – победа! Победата не означава да превземеш един град и да го опустошиш. Победата има и други измерения, удовлетворението от това, че си бил последователен, че не си се предавал и не си падал на колене. Това е победата. Когато си боец, дори да загинеш като боец, това е пак победа!“.
Необходимостта от доброволческа инициатива за гарантиране честността на изборите.
„Заплашвате ли, г-н Сидеров, че ако министър Росен Желязков не обърне внимание на вашето писмо или по технически причини не успее да назначи такъв орган, какъвто предлагате, ще искате касиране на изборите. Знаете, изтече миналата седмица съобщение, че МВнР по традиция, по законите на демокрацията е поканило и международни наблюдатели?“, попита водещата Илиана Беновска. Волен Сидеров отговори, че международните наблюдатели са просто едно оправдание, защото те не могат да бъдат навсякъде и да видят всичко, което се случва. Той разказа, че през последните дни се е срещал с доста активисти на Атака, които са му разказвали с часове как се вършат подмени от секционните комисии, как бюлетини на Атака са слагани в купчинките на ГЕРБ, или ДПС, или БСП, също и на ВМРО на последните избори. „Всичко това те са го виждали и питат какво да направим. Вдигаме скандал, те ни казват – гледайте си работата, след това в чувала и така. Така че международните наблюдатели ще бъдат една лустрована официозна част от изборите, но те реално няма да решат въпроса с тяхната честност. Пак казвам, това е дълг на всички нас! Аз го виждам във формата, знаете през 1990 г. имаше сдружение за честни избори, Кеворк Кеворкян беше там, Миро Севлиевски, и това не се заплащаше, беше на доброволни начала. Сега има платени форми, но това не е гаранция, знаете, хората се „изкалпазаниха“ вече!“, категоричен бе лидерът на Атака.
„Не сте прав, Сдружението за честни избори беше финансирано от САЩ, които ни критикуват винаги сериозно за корупция, за непрозрачност на обществени поръчки, отсъствие на демокрация, свобода на словото!“, отбеляза водещата Илиана Беновска. Волен Сидеров отговори, че това е така, но участниците, които са контролирали, са били доброволци. Той продължи, че може би е дошло времето да се върнем към тази доброволческа форма на граждански ентусиазъм, защото само по този начин можем да прекъснем инерцията на властта, която държи МВР, администрацията, кметовете. Сидеров заяви, че вижда наченки за такова доброволчество и протестите през лятото са показали, че има хора, които доброволно искат да заемат такава позиция. „Дано това да стане, аз не съм съвсем песимист, но съм реалист, смятам, че ще има някакво събуждане на хората, дано не го потиснат, включително и с тези теми, които непрекъснато са в медиите – в условията на пандемия, в условията на пандемия! Хайде да престанем да се плашим и шашкаме, да не бъдем бели мишки в лабораторни условия, а достойни хора, това е моят призив!“, призова лидерът на Атака.
Идеята да направят песен за изборите.
„Сега чувам Волен Сидеров от 90-те години, накарахте ме малко да се върна във времето!“, заяви Беновска. Събеседникът ѝ отговори, че той всъщност никога не се е променял. „Вие надградихте, един журналист с качества, демократично настроен, който търсеше и своя път, и пътя на България по пътя на демокрацията! Вие се превърнахте в политик. Не сте ли малко романтично настроен все още, колко години станаха от 1990 г.?“, попита водещата Илиана Беновска. Волен Сидеров отговори: „Сякаш беше вчера! Времето е относително нещо, не според Айнщайн, а според богословието, защото, когато човек живее истински, изпълва времето със смисъл, то тогава годините, минало, настояще са малко по-условни. Казвам го поетично, защото нали знаеш, ние с теб сме литератори, а това е важно, защото аз слязох от писането в политиката, а за да пишеш трябва да имаш дисциплинирана мисъл, образно мислене. И дар Божи разбира, но дар Божи носочен към хората, ако го стискаш за себе си, може да ти го отнеме този, който го дава!“.
„Аз пък влязох в политическата журналистика от режисурата. Тогава пеехме „Времето е наше“, аз даже бях един от създателите на една от версиите на „Времето е наше“. Сега ми хрумва, не е ли време отново една песен, хората да могат не само прагматично, но и емоционално да се включат в политиката? „Радио К2“ и „Беновска пита“ направихме по време на пандемията заедно с поета Александър Петров, Константин Марков от „Тангра“ песента „Денят“, против отчаянието от ковида. Сега идва ли ти наум да създадеш една песен за изборите?“, попита водещата Илиана Беновска. Волен Сидеров отговори: „Прекрасна идея! Освен това аз също съм приятел с музиканти, хора на изкуството, така че идеята е чудесна. Чудесна е идеята, просто трябва да поговорим извън ефира за нея как ще стане, аз съм убеден, че може да стане една песен, която да повдигне духа на хората, както беше с „Времето е наше“ през онези чудесни, прекрасни години!“.
„Ето, започваме изборите и емоционално!“, отбеляза Беновска. Сидеров отговори: „Без емоции какво е човек – робот!“.
Има ли диалог с Борисов и какво би му казал?
„Като говорим за емоции не мога да не попитам, политиката е прагматика в известен смисъл, но както има една мъдра мисъл, че политиката променя света бързо, но за кратко, а изкуството го променя бавно, но за дълго, кога си чувал Бойко Борисов напоследък и споделяш ли с него твоите притеснения за изборите? Има ли смисъл?“, попита водещата Илиана Беновска. Волен Сидеров отговори, че в момента няма диалог с Борисов, на практика Борисов и бившите му коалиционни партньори са скъсали връзката с него. Той продължи: „Така че нямам диалог с него, за да му кажа каквото и да било. Бих му казал, както и преди се е случвало винаги с пожеланието за мъдрост. Между другото, винаги, когато го поздравявам за големи християнски празници, за нова година, винаги пожелавам Бог да дава мъдрост и разум, защото той е поел отговорността да управлява. Каквото и да мисли човек, може да е недоволен, може да го критикува за някои неща, ти си длъжен да пожелаеш той да управлява с мъдрост, всеки, който е на власт, не само Борисов. Да се помолиш и да кажеш – Бог да дава мъдрост, това го има и в литургиите, когато свещеникът служи литургия, той казва – да се помолим за управляващите, те да бъдат надарени с мъдрост, за да могат да управляват народа. Така че това е стара християнска традиция, да пожелаеш мъдрост. Да посъветваш също така. Аз съм му казвал няколко пъти – все пак съм с 3 години по-голям от теб, вслушай се какво казвам, няма да сбъркаш, няма да те подведа, това, което казвам, е само за добро. Къде ме е чул, къде не ме е чул, това може би е тема за мемоари. Но нямаме диалог в момента, за да го посъветвам за каквото и да било!“.
„А трябва ли да имате диалог?“, попита Беновска. Волен Сидеров отговори, че е нормално да има диалог, но за това се изискват две страни. Дори и при битки е важно да има разговор, защото битката рано или късно свършва и след това трябва да има договор за примирие.
На какви хора ще разчита Атака за изборите?
„Колко са хората с визия в Атака, на кого ще разчиташ?“, попита водещата Илиана Беновска. Волен Сидеров отговори, че ще разчита на тези, които не са го предали. „Много те предадоха, няма да ги изреждам! Както твоят опонент в коалицията ОП се изрази за един от своите бивши съратници – да го направиш човек от парче месо!“, продължи водещата. Събеседникът ѝ отговори: „Да, в крайна сметка, като е станал човек, нека да ходи! Но все пак ще разчитам на тези, които не са ме предали, които са следвали, защото аз направих партия с идеология, които са ме следвали и вярват, че ако не цялата идеология, поне част от нея може да се приложи в политиката на България. Такива хора ще бъдат активисти и кандидати в листите на Атака. Много от тях са познати лица. Израснаха и младо поколение, има вече потомствени такива при които бащата е бил активист, синът вече е пълнолетен, студент и той е такъв. Така че отгледах поколение, какво по-голямо удовлетворение и радост. Все пак аз претендирах, че създавам някаква школа по-скоро, а не партия. Така че има на кого да се опра!“.
Подкрепата от страна на съпругата му.
„Извинявам се, че ще вляза в лична територия, но и твоята съпруга Деница, майката на малкия Волен, ти я направи политик, ще се върне ли тя в политиката сега?“, попита водещата Илиана Беновска. Волен Сидеров отговори: „Не, категорично няма желание! Това е може би едно от нещата, които ме спечелиха, защото много жени поставят кариерата и амбицията преди семейството, при нея е обратното! Не, няма намерение за политика!“.
„Тя какво ти каза, че иска да е съпруга и майка?“, попита Беновска. Волен Сидеров отговори: „Да, това трябва да бъде водещо. Така мисля аз, може би има феминистки кръгове, които ще ме нападнат, но няма такава амбиция. Но действително е с мен и ме подкрепя. Тя израсна всъщност, беше на 21-22 години, както и синът на бившата ми жена Димитър Стоянов, той също израсна при мен като политическа школа, сега ми помага, например делата във ВАС ги води той. Той е един интелигентен и способен юрист. Виждаш, че това, което съм създал като школа, ме крепи, засега това е достатъчно. Човек не трябва да иска прекалено много и да благодари на Бога всеки ден, че го има това нещо! И аз благодаря! Но да не забавям ефира, че може би чакат важни гости“. Водещата отбеляза, че следващият събеседник ще бъде заместник-председателят на ВМРО Искрен Веселинов. Сидеров заяви: „Веднага му отстъпвам място, той е депутат, съпредседател на парламентарна група!
„Родихме идеи, очаквам да видя дали ще развием песен!“, обърна се накрая на разговора към своя гост Беновска. Сидеров отговори: „Започвам да мисля още сега и ангажирам моите млади приятели от оркестъра, с който често се виждам да избистрят нещата. Аз съм убеден, че ще стане!“, с което завърши разговора си с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита“ по „Радио К2“ от 6-ти февруари 2021 г.
<strong><a href="https://blockads.fivefilters.org/">Let's block ads!</a></strong> <a href="https://blockads.fivefilters.org/acceptable.html">(Why?)</a></p><p class="wpematico_credit"><small>Powered by <a href="http://www.wpematico.com" target="_blank">WPeMatico</a></small>